9,610 EUR raised
target 11,500 EUR
83%
256 donors

Why is the documentary unique?

For the first time, it describes the journeys of many families and schools in the Czech Republic, which try to give children the greatest possible freedom in their lives and education.

It inspires parents who did not yet know about the alternative of
self-directed education and gives them a valuable source of basic information

It offers answers to the questions: How do children who do not go to school live? What are parents worried about and why have they allowed children to be educated in their own way? What happens in schools where children do not have to attend any classes?

Professional quality

The documentary is produced by people from the FULLART film studio, who have hundreds of personal and commercial projects behind them.

International reach

The documentary will have English subtitles and will be distributed internationally to communities and institutions promoting self-directed education.

Inspiration and support

We believe that our documentary will inspire all those who are considering a similar path and will support those who have already chosen it.

Our goals

We want to bring comprehensive information about the current situation and the possibility of self-directed education in the Czech Republic. We want to capture the children's world and its natural interest in learning. We examine the motivation of families to follow the path of internally motivated learning and trust in children.

Dozens of families, communities and schools seeking freedom in education have given us an insight into their lives. This creates a wide overview of self-directed education in practice.

Dokument je v procesu tvorby a bude dokončen na podzim 2021. A protože se nám hromadí spousta skvělého materiálu, zároveň s dokumentem připravujeme také knihu rozhovorů – „co se do filmu nevešlo“.

Why we create documentary
about self-directed education?

We feel that self-directed education and respectfull attitude to children is very important for us personally and we think it is the right path forward. There is currently no similar documentary available that we know of.

At the beginning, there was a connection between the filmmaker Jan Minařík and the longterm unschooling advocate Zdeňka Šíp Staňková: Jan have become interested in alternatives to classical schooling because his oldest sun started attending school. When he found about self-directed education, it was clear that this something very close to his heart.

However, while gathering information, he found that there is no Czech documentary that would offer a basic overview of and experience with self-directed education in a comprehensible and lively form. So Jan decided that something had to be done about it. He contacted Zdeňka and together they started work on the documentary in January 2020.

Jan Minařík

Founder and CEO of
FULLART movie studio

I am a filmmaker and the founder of the FULLART movie studio, in which we have already implemented hundreds of projects.

I came across the topic of freedom in education - as usual - thanks to my three children. The eldest son has just started attending one of the schools called free. I became interested in the subject in depth, and that was the trigger for the idea of our documentary.

I like to dance hip hop and fish.

Zdeňka Šíp Staňková

Unschooling and self-directed education advocate and blogger

Miluju svobodu, Pipi Dlouhou punčochu, cestování a zmrzlinu. Jsem taky matka tří dětí (19, 13, 2), propagátorka unschoolingu, sebeřízeného vzdělávání, dobrovolnosti a informovanosti v oblasti práv dětí a rodičů ve vzdělávání. Píšu blog s názvem DĚTI JSOU TAKY LIDI, natáčím na stejnojmenný YouTube kanál, od roku 2012 se podílím na rozvoji iniciativy SvobodaUčení.cz, přednáším a beseduju.

CROWDFUNDING

Currently, we contribute our personal time and resources to the documentary production. However, to be able to complete the work, we need your financial support.

Raised funds will used for the movie production, its quality editing, subtitling and, last but not least, for its promotion. We all strive to make the topic of freedom in education to reach as many people as possible.

You may connect your donation with one of the following rewards.

NOTE: For the English website, we display only rewards that are suitable for donators who do not speak Czech .

Good feeling

200 CZK ~ 8 EUR
or more

200

You will contribute to the making self-direct education more prevalent in the world, which is certainly a reason for good feeling.

Selec

Placka DĚTI JSOU TAKY LIDI

500 Kč Rozebráno 65/65 ks

500

Čtvercová placka s logem blogu Zdeňky Šíp Staňkové …abychom se my, kdo víme, že děti jsou taky lidi, v tom širém světě poznali.Selec

Kurz Sobě pánem

1500 Kč rozebráno 1/1 ks

1500

Seberozvojový kurz. Více info na http://www.sobepanem.cz/sobe-panem-za-dva-tydny/Selec

Geocaching s domškoláky

2000 Kč Rozebráno 0/3 ks

2000

Zajímá vás „keškování“ nebo domškoláci? Co takhle spojit obojí a ulovit pár kešek s Blankou Lednickou a jejími čtyřmi dcerami – domškolačkami? Blanka už má na kontě více než 800 kešek a zážitků habaděj, nudit se s ní rozhodně nebudete! Keškování s Blankou a spol. je možné kdekoli do 1,5 hod cesty autem od Havlíčkova Brodu.Selec

Kurz domácí vzdělávání

2500 Kč rozebráno 3/3 ks

2500

V roce 2021 budou vypsány tyto kurzy: Vzděláváme doma – jak pojmout čtení, psaní a počítání na prvním stupni: Vzděláváme doma II – druhý stupeň základní školy doma a vše okolo – Vybíráme základní nebo komunitní školu sarkaplockova.comSelec

Povídání se Zdeňkou

3000 Kč rozebráno 7/7 ks

3000

Pojďte si popovídat se Zdeňkou Šíp Staňkovou. Můžete si povídat o unschoolingu, sebeřízeném učení, svobodě, důvěře v děti i v sebe a o cestách, které k tomu všemu vedou a jež se Zdeňka snaží hledat a jít po nich.Selec

Videokurz šití polobotek pro začátečníky

3000 Kč rozebráno 0/1 ks

3000

Podle tohoto videokurzu se naučíte šít kožené barefoot polobotky přesně podle vaší nohy. Veronika Mocová vás naučí krok za krokem, jak si takové boty vyrobit doma s minimem pomůcek. Kurz je určený pro úplné začátečníky, kteří s kůží ještě nikdy nepracovali, takže se nemusíte bát, že byste boty podle tohoto videokurzu nezvládli ušít. Kůži si nabarvíte do odstínu barvy, kterou si vyberete, stejně jako si budete moct vybrat barvu nitě, či tloušťku podrážky. Kurzem už prošlo více jak tisíc lidí a jsou na něj výborné recenze. Více info na veronika-mocova.czSelec

Videokurz šití balerinek pro začátečníky

2500 Kč Rozebráno 0/1 ks

2500

Podle tohoto videokurzu se naučíte šít kožené barefoot balerinky přesně podle vaší nohy. Veronika Mocová vás naučí krok za krokem, jak si takové boty vyrobit doma s minimem pomůcek. Kurz je určený pro úplné začátečníky, kteří s kůží ještě nikdy nepracovali, takže se nemusíte bát, že byste boty podle tohoto videokurzu nezvládli ušít. Kůži si nabarvíte do odstínu barvy, kterou si vyberete, stejně jako si budete moct vybrat barvu nitě, či tloušťku podrážky. Kurzem už prošlo více jak tisíc lidí a jsou na něj výborné recenze. Více info na veronika-mocova.czSelec

Semestr na KUDYKAMPUS

5500 Kč Rozebráno 0/1 ks

5500

Vy jste svůj vlastní studijní program! KUDYKAMPUS je vzdělávání budoucnosti. Život je experiment a každá situace je příležitostí. Cítíte možnosti a směr svého příštího rozvoje? Pokud ano, můžeme s vámi chvíli jít po vaší cestě, objevovat vaše budoucí já. kudykampus.czSelec

Kurz angličtiny

6000 Kč rozebráno 0 /1 ks

6000

Jedna jazyková půlúroveň včetně certifikace (2 – 6 měsíců). Výuku lze absolvovat na chytrém telefonu. Systém se individuálně přizpůsobuje každému studentovi díky využití umělé inteligence, big data, poznatků z neuroscience, kognitivní psychologie, atd. Další info na neoprofessional.dyned.cz a v následujících videích: Jak studovat s aplikaci neo – youtube.com/9eflIFczlMs Rozpoznávání řeči neo – youtube.com/ubdTT2XmThgSelec

Partner of the documentary

15 000 Kč rozebráno 6/10 ks

15000

Your name or company logo will be featured in partner section of this website and in the closing credits of the documentary. We will also thank you on the premiere.Selec

General partner of documentary

200000 CZK ~ 7550 EUR
available 1/1

200000

Your name or company logo will be featured on the top this website, in the movie credits and on all promotional materials. We will officially thank you on the premiere.Selec

Donate to project

Thank you for choosing to support this documentary!

If you have any question or suggetion, please don't hesite to contact us..

Payment type

CZK

IBAN: CZ4755000000000002846317 SWIFT: RZBCCZPP
Owner: Fullart Studio Ltd.
VAT: CZ06712690

If you want us to contact you, please provide your name and email in the remark of the transaction.
Or alternatively, let us know about the wire transfer in advance at zdenka@detijsoutakylidi.cz

Please choose the type of bitcoin transactioin and the donation amount [26 CZK ~ 1 EUR].

If you want to be contacted, let us know at zdenka@detijsoutakylidi.cz.

CZK

In case your transaction does not get through, please open a direct channel with our node svobodnedeti.cz